Fotogalerie - Výměnný pobyt s Otto-Nagel-Gymnasium v Berlíně

o pobytu v Berlíně napsaly naše žákyně z G3B Alena Harciníková, Klára Španbauerová, Andrea Hančová, Monika Síbová:

Náš běh Berlínem

Když jsme se v neděli v jednu hodinu odpoledne sešli na nádraží v Ústí, nikdo z nás ani netušil, jak moc se nám bude po všem z Ústí stýskat. Po tříhodinové cestě vlakem jsme se ocitli na obrovském vlakovém nádraží v Berlíně, kde na nás už čekali naši týdenní opatrovníci. Ti si nás “rozebrali” a každý už tu byl vlastně sám. Já a moje výměnná studentka jsme se vydaly k autu, kde na nás čekala její maminka. Společně jsme jely na večeři, nervozita za chvilku opadla a my jsme si dokonce i docela dobře popovídaly- je jedno jestli mluvíte německy, denglisch nebo rukama nohama, nejdůležitější je, že se domluvíte.

Druhý den ráno nás všechny čekal brzký budíček a většina z nás už se společně sešla ve vlaku (tak to chodilo celý týden) a hned jsme si česky začali předávat naše nové zážitky, což se nelíbilo našim Němcům, kteří nám chudáci nerozuměli. Prvních pár dní jsme se snažili i mezi sebou mluvit anglicky, ale nakonec jsme zjistili, že je celkem výhodné, když vám někdo nerozumí. Po dvouhodinovce angličtiny jsme se vydali na výlet po městě, který si pro nás “naši” Němci připravili. Prošli jsme nejznámější památky Berlína a kolem jedné hodiny nám končil společný program a my opět spoléhali na naše Němce. Většina z nich si pro nás program přímo připravila, někteří ho připravovali až na místě.

V úterý jsme jeli do Tierparku - což je něco podobného zoo, jen tam zvířata mají mnohem větší svobodu. Nakrmili jsme kozy, viděli žirafy, slony a lední medvědy. Poté jsme se vydali zase každý svou cestou. Mě “má” Němka vzala do Olympus perspektive playground, ze kterého jsem byla velmi nadšená. Je to stará fabrika, kterou Olympus obnovil jako galerii umění, ve které vám půjčí jejich fotoaparát a tak můžete vyfotit velmi kvalitní fotky na velmi zajímavém prostoru. Ve středu ráno, jsme měli naplánovanou Mauerradtour, stezku kolem Berlínské zdi na kolech. Průvodce nám celou cestu vyprávěl o historii Berlínské zdi. Ve volném čase kolem oběda jsme zašli do Starbucks a do obchodu se suvenýry. Odpolední program byl v mořském světě. V největším akvárium v Berlíně. Viděli jsme zde mořské tvory, od rybiček všech druhů až po želvy nebo mořské koníky. Poslední částí bylo akvárium s výtahem. Na večer jsme šli nakupovat do nákupního centra Alexandra. Večer jsme strávili unavení doma.

Postupim jsme navštívili ve čtvrtek ráno. Nejdříve byla půl hodinová prohlídka Nového paláce. Poté jsme si prošli park a zahrady v krásné atmosféře a náladě přicházejícího podzimu, doprovázejícího sluníčkem. Po prohlídce jsme měli čas až do čtyř hodin odpoledne, kdy byla plánovaná taková rozlučková pasta party s bowlingem. Trávili jsme tedy ještě předposlední den, co nejlépe se svými německými studenty. Já jsem jela domů ke své studentce a pak jsme vyrazili na čtvrtou hodinu do American Bowl restaurace. Zde jsme hráli bowling po skupinách. Moc jsme si to užili a hezky si zasportovali. Po bowlingu nás čekala zasloužená večeře „Pasta Party“. Našli jsme tu opravdu těstoviny, špagety, smažené noky, různé omáčky, ale také i ovoce, nějaké zákusky a další. Myslím, že rozlučkový večer a i ostatní dny se jak programem, tak zážitky a úspěchem opravdu moc vydařily.

Pátek ráno byl naším posledním dnem v Berlíně. Na osmou ráno jsme někteří uzamkli svá zavazadla na nádraží a vydali se metrem k Bundestagu. Prošli jsme různým kontrolováním jako na letišti a vyjeli výtahem až do známé kupole v Bundestagu. Tam jsme prošli prohlídku s anglickým nebo německým audioprůvodcem. Vyskytl se nám také úžasný pohled na centrum Berlína, Před Bundestagem jsme se pak vyfotili všichni i s německými studenty a učiteli. Posledním společným programem byla plavba po řece Sprévě a ukázka města z řeky. Ve tři hodiny jsme se rozloučili s německými studenty a opustili Berlín.


 


Poslední úpravy: 09. 10. 2016
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster