Brundibár

dětská opera o dvou dějstvích

autor opery: Hans Krása

libreto: Adolf Hoffmeister

v provedení pěveckého sboru Gauneramus a orchestru Gymnázia, Ústí nad Labem, Stavbařů 5

Dětská opera Brundibár se stala slavnou především díky roli, kterou sehrála v koncentračním táboře Terezín. Zde se v letech 1943-1944 uskutečnilo více než 50 představení. Ač šlo o dílo židovských tvůrců, dokázala si opera získat posluchače i mezi nacisty. Vybrali ji jako důkaz "krásného života" v "lázeňském městě Terezíně" pro inspekční návštěvu Mezinárodního červeného kříže 23. června 1944. Nacistický pohlavár Goebbels dokonce nařídil "terezínský ráj" zfilmovat. Hans Krása zahynul v roce 1944 v Osvětimi.

Brundibár je bezpochyby nejslavnější dětskou operou na světě, přesto není její inscenování častým jevem. V současnosti ji má v České republuce na repertoáru Dismanův rozhlasový dětský sbor a chlapecký sbor Boni pueri - avšak obě tělesa pouze s klavírním doprovodem. Gauneramus Krásovu operu nastudoval k 60. výročí konce 2. světové války, avšak jako jediný v orchestrální verzi.

Poslední červnový týden ji v ústeckém kulturním domě Corso zopakoval v devíti představeních určených zejména žákům základních škol pěvecký sbor Gauneramus a orchestr Gymnázia, Ústí nad Labem, Stavbařů 5. V září se předpokládá uskutečnění dalších představení určených zejména pro ústeckou veřejnost. Fotogalerie z červnového představení.

Děj opery

Sourozenci Pepíček a Aninka se vydají do ulic na radu lékaře sehnat nemocné mamince mléko. Setkávají se se zmrzlinářem, pekařem i mlékařem. Obchodníci vychvalují své zboží, lidé nakupují. Pepíček s Aninkou však nemají peníze, a když si všimnou flašinetáře Brundibára, napadne je, že by si mohli vydělat jako on hudbou. Jejich hlásky jsou však slabé a lidé si jich ani nevšimnou. Obchodníci se spolčí s Brundibárem proti dětem a zle je odhánějí. Děti zůstávají samy, zoufalé a bezradné usínají na lavičce s myšlenkou, že by jich mělo být víc, aby Brundibára přezpívaly.

V noci se u nich setkávají vrabec, kočka a pes a radí se, jak dětem pomoci. Dostanou skvělý nápad: Jestliže Anince a Pepíčkovi neporozuměli dospělí, jistě jim pomohou děti. A těch je ve městě dost.

Ráno vrabec probouzí Pepíčka a Aninku, kočka a pes přivádějí školáky. Zvířátka rychle vysvětlují svůj nápad. Secvičit společně pěknou písničku není těžké a hlas tolika dětí je slyšet. Chodci se zastavují, poslouchají a jsou dojatí. Za takový krásný zpěv rádi zaplatí. Jen Brundibár se nesmíří s porážkou a dětem výdělek ukradne. Při honičceč však opět pomohou zvířátka a školáci. Flašinetář je dostižen a peníze vráceny. Pepíček a Aninka tak mohou pomoct mamince. Závěrečná píseň oslavuje vítězství dětí nad bezcitným světem dospělých.

Osoby a obsazení

Aninka - Zuzana Urbanová, Eva Fialková
Pepíček - Karolína Boháčková
Brundibár - Marek Puverle
Zmrzlinář - Magdaléna Tošovská
Pekař - Lenka Šťastná
Mlékař - Věra Novotná
Strážník - Zuzana Benešová
Vrabec - Zuzana Hejkrlíková
Kocour - Klára Procházková
Pes Azor - Anna Mahnertová

Děti a dospělí

Tereza Pešková, Zuzana Růžičková, Kateřina Stanková, Jakub Mahnert, Jan Havelka, Lucie Sasková, Nikola Řeháková, Nguyen Hoa Anh, Diana Nebeská, Kateřina Linková, Eva Michálková a další.

Orchestr

Klavír - Jan Soukup
1. housle - Jakub Svěcený, Zuzana Nováková, Petra Kašparová
2. housle - Václav Šebek, Dan Torok
Violoncello - Kateřina Husníková, Štěpán Tošovský
Klarinety - Aleš Fuchs, Lukáš Havelka
Flétny - Jaroslava Bredlová, Vojtěch Novotný
Trubka - Martin Novák
Bicí - Martin Ivan

Hudebně nastudoval a řídí

Vladimír Saska

Scéna - Vladimír Kazda
Odborná spolupráce - Pavel Trdla

Režie

Vladimír Saska

Poslední úpravy: 02. 08. 2005
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster