Expedice Bajkal 2013 - ЭКСПЕДИЦИЯ БАЙКАЛ 2013

aneb

Projekt proti diskriminaci: Nedívej se pryč!

Sedmnáct němčinářů - žáků septimy B se od podzimu 2013 zúčastní ročního projektu nadace "Erinnerung, Verantwortung, Zukunft" (Europeans for Peace), neboť naše škola získala vysoký finanční grant pro letošní téma: "Diskriminace: Otevřete oči!". Naši septimáni postupně navštíví sibiřské hlavní město Novosibirsk, ležící 5 hodin a 5500 km východně od České republiky, jakož i nejhlubší a nejstarší jezero světa Bajkal a Pribajkalský národní park (ležící dalších téměř 2500 km a další dvě časová pásma východněji), a také druhou partnerskou školu v německém Hamburku.

Náš připravovaný projekt se jmenuje "Nedívej se pryč!" a žáci naší školy i té ze severu Německa a centrální Sibiře u rusko-čínsko-mongolsko-kazašské hranice se budou zabývat výskytem a projevy diskriminace v dané zemi, včetně provádění anket v rodném městě, na což budou navazovat práce v česko-německo-ruských týmech na antidiskriminačních plakátech, které budou vylepeny v domovských městech, školách i v denním tisku. Samozřejmostí jsou webové stránky projektu.

Žáci díky projektu poznají nové vrstevníky v Německu a Rusku, procvičí si němčinu a další jazyky a budou mít z grantu hrazeny veškeré náklady do partnerské školy, tj. letenky Vídeň-Moskva-Sibiř-Moskva-Praha (částečně také jízdu po Transsibiřské magistrále k Bajkalu), jízdenky Ústí-Hamburg a zpět, pobytové a programové náklady, jakož i čtyřdenní přípravný seminář v květnu 2013 v Berlíně, a to pro všechny účastníky 30 podpořených projektů z Evropy, Asie i Izraele, to pro dvojici vyučující-žák. Celý projekt odstartuje 11. října 2013 expedicí do Novosibirsku a k Bajkalu a bude pokračovat v březnu 2014 návštěvou Hamburku a následně návštěvou německých a ruských gymnazistů u nás, kde se celý projekt dokončí a slavnostně představí jeho výstupy - antidiskriminační plakáty a brožury/situační zprávy o diskriminaci ve všech třech účastnických zemích.

Novosibirsk

Třetí největší město Ruské federace (po Moskvě a Petrohradu) s 1,5 milionem obyvatel. Město leží na řece Ob, na severu Novosibirské vodní nádrže a je správním střediskem celé Sibiře. Město má jednu z nejznámějších ruských univerzit, síť metra, 19 kin, divadla, muzea, unikátní zoologickou zahradu, operu i balet. HK Sibir Novosibirsk hraje ruskou hokejovou KHL.

http://www.novo-sibirsk.ru/

Bajkal

Jezero v jižní části Východní Sibiře v Rusku. Obvyklé vysvětlení původu jména Bajkal je z turkického Баикуль - bohaté na ryby, není však vědecky doloženo. Je možné, že jde o slovo mongolského původu. Jezero se rozkládá v Burjatské republice a v Irkutské oblasti. Je to největší jezero na Sibiři a po Kaspickém moři druhé největší v Rusku a zároveň nejhlubší jezero na celé Zemi. Bajkal je tvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek (eurasijské a amurské), které se každým rokem rozestupují zhruba o 2 cm. Jde o nejstarší jezero na Zemi, jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let. Je obklopený horskými hřbety vysokými až 2000 m nad jeho hladinou.

Fotogalerie a další informace o Bajkalu: http://500px.com/search?utf8=%E2%9C%93&q=Baikal nebo http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-fond-2/2318-putovani-po-bajkalskem-mori/

Hamburg

Starý hanzovní přístav a dnes druhé největší město Německa s 1,8 milionem obyvatel, samostatná spolková země při ústí Labe do Severního moře, jeden z nejbohatších regionů celé EU.

http://www.hamburg.de/

Bližší informace o celém projektu:

http://www.europeans-for-peace.de/

Webové stránky turistické základny Baikal Home (místo ubytování na Bajkalu).


Výsledný plakát a koláž projektu

Webové stránky projektu.

Brožura vytvořená žáky ke stažení v .pdf.

Poslední úpravy: 27. 05. 2014
 
Copyright © 1998-2021 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster