Filmová dílna - zážitky studenta (Projektové dny 2013)

Na naší škole jsem se zúčastnila projektu s názvem "Filmová dílna", kde jsme se učili jak natáčet filmy a také si to pak sami vyzkoušeli. Tento projekt jsem si vybrala za účelem naučit se něčemu novému, nehledě na to, že se o tuto oblast zajímám. Na projekt jsem přicházela po celou dobu s nadšením, těšila jsem se na nové lidi, zkušenosti i na legraci, o kterou nebyla nouze.

1. den projektu - První den, jsme se všichni sešli ve třídě a čekali na vyučující. Když přišli, začalo se s "výukou". Učili nás jak správně natáčet tak, aby to bylo diváku příjemné, aby se v příběhu neztrácel a aby se celkově na ten film dalo koukat. U výkladu nechyběla názorná ukázka, kterou nám zprostředkovali dva studenti z vyššího ročníku naší školy (David Koníř a Ondra Štětka), kteří nám pomáhali s pochopením dané věci, a to tím, že tam měli kameru, plátno a natáčeli zrovna daný záběr, o kterém jsme měli výklad. Když jsme probrali všechno, co se týkalo filmové osy, druhů záběrů, jak oklamat diváka a spoustu dalšího, začali jsme s vlastním scénářem. Vytvořili jsme skupiny a vymýšleli nějaký příběh, který bychom mohli natočit. Napadalo nás spoustu nápadů, ovšem často byly pro nás nerealizovatelné. S vymyšlením něčeho, co by se dalo natočit a zároveň to splnilo naše představy, nám pomáhali učitelé i kluci. Ke konci dvanácté hodiny, jsme měli mít vymyšlený scénář, podrobně rozepsaný s typy záběrů. Ovšem naše skupina dbala na precizní příběh, takže jsme měli pouze hrubý scénář s hrstkou detailů, ale byli jsme pevně přesvědčeni, že to zvládneme.

2. den projektu - Učitelé nám řekli ještě něco málo k technice, poučili nás a půjčili nám kamery se stativem. V tu chvíli, bylo vše ostatní na nás. Skupiny studentů se rozutekli po škole a začali natáčet. Společně s nimi jsme si šli vybrat i svoje místo na natáčení my. Když jsme našli příhodnou třídu, ještě jednou jsme si probrali scénář a šli se připravit na natáčení. Nechybělo samozřejmě líčení a oblékání kostýmů. Pak bylo na řadě seznamování kameramana s kamerou. Zkoušeli jsme různé záběry, zaostření objektů atd. Ještě chvíli jsme domýšleli různé scény a rozmisťovali rekvizity, když jsme byli připraveni, začali jsme natáčet. V průběhu natáčení nám se scénami pomáhali kluci, kteří měli kolikrát i velice zajímavé nápady, které rozhodně přispěli na lepším zpracování našeho filmu. Po dlouhém dni, plném natáčení a hereckých výkonů, jsme odevzdali vypůjčenou techniku a šli domů.

3. den projektu - V poslední den jsme náš film střihali a dávali do něj různé zvuky a hudbu. Nejdřív jsme se to ale museli naučit, proto nám vyučující ukázali na několik příkladech, jak na to. Potom jsme si ve skupinkách sesedli k počítačům a začali střihat. Ovšem naše skupina měla menší technické problémy, proto jsme to museli dodělávat doma. Alespoň jsme ale na to měli více času.

Na projektu se mi moc líbilo. Nejen, že jsem se naučila něco nového a zajímavého, ale i to, že jsem potkala nové lidi. Za tuto zkušenost jsem velice vděčná a s naší skupinou už plánujeme, že natočíme další bestseller. Těšte se!

Šarlota Šťástková, G1A

Související stránky

Autor / vložil: Šarlota Šťástková
Poslední úpravy: 02. 08. 2013
 
Copyright © 1998-2018 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster