Fotogalerie - "Filmový klub" (Projektové dny 2017- GYM)

(Vedoucí projektu: M. Bjaloň)

Filmový klub v rámci projektových dnů má na naší škole dlouhou tradici. V letošním roce se přihlásilo 79 zájemců o kinematografii. Letos podruhé jsme spolupracovali se Cinema City. První den jsme zhlédli film režiséra Julia Ševčíka Masaryk. O každém snímku jsme po skončení promítání vedli debatu. V případě prvního filmu jsme se zamýšleli nad rozporem mezi historickými fakty a uměleckým ztvárněním skutečnosti. Samozřejmě došlo i na diskusi, zda naši předkové měli v roce 1938 postupovat jinak a zda tehdy jiné možnosti vývoje vůbec připadaly v úvahu.

Druhý film – Spotlight – byl ověnčen mnoha cenami, včetně Oscarů za nejlepší film a za nejlepší scénář (za rok 2015). Téma bylo nelehké: investigativní novináři z redakce listu The Boston Globe odhalili v roce 2001 velký skandál uvnitř katolické církve. Od konkrétních případů vyobrazených ve filmu jsme se dobrali ke zobecňujícím úvahám o zneužívání moci.

Německý film Už je tady zas otevřel prostor pro zamyšlení nad nebezpečnými tendencemi ve společnosti, které mohou vést k posilování politického extremismu. Někteří účastníci projektu dopředu připravili prezentace – jednalo se o profily filmových tvůrců a historických osobností, o kterých filmy vypovídaly. Většina žáků si pro výstupní práci vybrala jedno z 3 – 7 témat nabízených ke každé projekci a písemně se ještě jednou důkladněji vyjádřila k filmu, který je nejvíce zaujal.

Fotografie dokumentují naše debaty odehrávající se ve zšeřelém sále po skončení filmu, při kterých žáci prezentovali výsledky skupinové práce.


 

Související stránky

Poslední úpravy: 14. 06. 2017
 
Copyright © 1998-2018 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster