Fotogalerie - "Kriminalistické metody" (Projektové dny 2015 - GYM)

(Vedoucí projektu B. Janovská)

Ve dnech 13. až 15. května jsme se zúčastnili projektu na téma kriminalistické metody pod vedení Mgr. Janovské a Mgr. Prchalové. Navštívili nás zaměstnanci OKTE a seznámili nás s obory pomáhajícími při vyšetřování trestných činů. Také jsme stručně a krátce nahlédli díky dokumentu od OKTE do dalších odvětví zkoumání a do pracovišť při zkoumání. Ve středu jsme se dozvěděli něco o biologickém a chemickém odvětví zkoumání a o genetice. V biologické části jsme se dozvěděli něco o biologickém materiálu (např. jeho zajišťování a zkoumání) a také jsme si pomocí praktických ukázek ověřovali účinnost výrobku Bluestar Forensic, který slouží při průzkumu místa činu a vyhledává stopy po odstraněné krvi. Tato přednáška byla doplněna početnými obrázky z již vyřešených případů. Při přednášce o genetice nám byla v kostce vysvětlena problematika DNA a její následné využití při určování pachatele. Toto zkoumání nám bylo vysvětlováno na případu z minulosti (hromadná vražda Romanovců).

Problematika drog v současnosti nám byla přiblížena v přednášce o chemii. Zjistili jsme, jak vypadají, jaké jsou účinky a úskalí jednotlivých druhů drog a byli jsme obeznámeni se zákony o manipulaci s drogou jako takovou. Přednášku doplňovala ukázka atrap drog. Následující den přišli pracovníci z odvětví balistiky, mechanoskopie a trasologie. Při balistice zabývající se řešením případů s použitím zbraně nám představeny různé typy zbraní, ať už pistole s revolvery nebo méně používané zbraně, jako např. pepřenky a střílející tužky. Bohužel z technických důvodů nám nebylo umožněno vidět tyto zbraně v reálu. V další části jsme se zaměřili na nejstarší metodu zkoumání - mechanoskopii. Při ukázkách nám bylo vysvětleno vyšetřování rozbitých zámků a obecné případů s využitím jakéhokoliv nástroje.

Nakonec jsme přišli profesionálové z trasologie a spolu s praktickou částí nám byla objasněno zkoumání stop (např. od uší a noh). Pomocí hledání neomezeného počtu identifikačních individuálních znaků jsou tak schopni nalézt pachatele. Poslední den projektů byl hlavně praktický. Při daktyloskopii jsme získávali otisky prstů z různých předmětů, ať už ze skleněné láhve nebo kelímku od jogurtu. Mohli jsme si také nechat udělat otisk ruky. Výklad se zaměřil na zkoumání papilárních linií a zjišťování markantů na stopě a otisku. Zde, na rozdíl od trasologie, musí být shod alespoň deset. Při expertíze ručního písma vycházející z grafologie jsme se snažili srovnávat tři texty a poté najít společného pisatele s jedním vzorovým textem. Přednáška byla doplněna i ukázkou z minula při ověřování pravosti dvou závětí.

Na závěr celého projektu jsme si ukazovali znaky pravosti dokladů i bankovek a jak lze jejich pravost ověřit s použitím speciálního světla. Tento projekt nám díky sympatickým lidem z oboru přinesl spoustu nových znalostí a určitě jim tak patří velké díky.

Kadlecová, Benešová, Suchánková, Vostřelová, Haskeiová – O5

Fotografie z projektu nejsou k dispozici.


 
Poslední úpravy: 09. 06. 2015
 
Copyright © 1998-2018 Gymnázium a SOŠ dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem, p. o.; prohlášení.
webmaster